Terakotový (keramický) chladič
Chlazení odpařováním vody z povrchu keramického materiálu známého jako terakota (terracotta). Nasákavost terakoty udržuje materiál neustále vlhký. Právě této vlastnosti se využívá k ochlazování místností.
Terakota není obyčejná keramika. Má své specifické vlastnosti. Kromě světoznámé čínské terakotové armády se materiál hojně používal a dodnes používá na výrobu nádob, obkládacích materiálů a třeba kuchyňského náčiní.
Předměty z terakoty se vyrábějí z hrubozrného jílu. Jakmile řemeslník vytvoří z jílu finální tvar výrobku, je výrobek buď ponechaný k sušení na Slunci, takže se pomalu upeče do finální podoby. Nebo se pomalým způsobem peče v peci. Výsledkem je pevný a odolný materiál se specifickou porézní strukturou.
Materiál je poměrně těžký, takže je vhodný třeba pro venkovní výsadbu rostlin do nádob. Těžiště je nízko u země a snižuje se riziko převrácení nádoby. Terakota zároveň vydrží dlouhá léta nepřízeň počasí a snese údajně -30°C.
Pro využití k chlazení je nejzajímavější vlastností terakoty její poréznost (materiál obsahuje vzduchové bubliny). Ta totiž umožňuje postupné pronikání vody skrz stěny nádoby. Glazovaná, či jinak impregnovaná (například barvením a lakováním) nádoba tuto schopnost ztrácí.
Dodnes se výrobky z terakoty používají třeba na Dálném východě k uskladnění vody. Historicky se využívala schopnost postupného pronikání vody skrz stěnu nádoby k pasivnímu chlazení vzduchu v místnostech jako je výklenek Mašrabíja viz. článek Mašrabíja – chladící výklenek .
Co je vypařování, evaporace
Jde o proces, kdy se kapalina mění na plyn, ale pouze z povrchu, v případě nádoby tedy z hladiny. Vypařování je doprovázené ochlazováním, protože molekuly opouštějící kapalinu zmenšují její celkovou vnitřní energii. Teplota vypařující se kapaliny je proto vždy poněkud nižší než je teplota okolí.
Více na stránkách: Techmania – vypařování, kondenzace
Potící se nádoba chladičem
A právě terakotová nádoba má schopnost propouštět vodu celou plochou stěn. Zvětšuje tak plochu pro vypařování vody. Struktura materiálu nemá vlastnosti cedníku, takže nepropouští samovolně velké množství vody a efekt je možné přirovnat k pocení se nádoby.
Běžně se naplněná nádoba dává do průvanu a pozvolným vypařováním z povrchu nádoby lehký vánek zařídí distribuci chladnějšího vlhčího vzduchu po místnosti. Chybí-li průvan, nezbývá, než použít ventilátor.
Další nápad ze stejného šuplíku používá pasivní terakotový chladič v roli estetického prvku domácnosti s funkcí nástěnného chladiče: Nave
Myšlenka stojí na duté terakotové skulptuře podobné, z našich krajů dobře známým, radiátorům ústředního topení.
Terakota ve funkci nasákavého materiálu
Tato skupina inovací využívá terakotu jako nasákavý materiál, který je schopný zachovat si tvar. Terakota se chová jako houba “nasávající” tekutinu. Oproti většině běžných silně nasákavých materiálů, jako právě mycí houba, si terakota zachovává tvar a nepodléhá deformacím.
Nápadu se chopili v Indii a vytvořili venkovní chladič s pasivním prouděním vzduchu:
A malá odbočka: I běžná keramika se dá šikovně využít. Pěknou ukázkou je pokojová chladící nádoba na videu:
Závěrem
Najít v ČR vhodný výrobek z terakoty není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Při vyhledávání terakotových výrobků na internetu se dozvíte, že slovo terakota dnes daleko spíše znamená odstín hnědo-červené barvy. Případně se za terakotu nesprávně vydávají výrobky z klasické, za vyšších teplot pálené hlíny. Tradičním představitelem jsou hliněné květináče. Možná zbývá nastudovat výrobní proces terakoty a pokusit se o vlastní výrobu. Nebo zkusit běžnou keramiku a aspoň zkusit chladič z předešlého videa.