Kompostový ohřívač vody
Všechno se rozkládá! Proč bychom si neohřáli trochu vody.
Každý zkušený zahrádkář má na zahradě kompost, kam ukládá rostlinné přebytky ze zahrady. Kromě kvalitního humusu však můžeme z kompostu získat i tepelnou energii. Genialita přírody je neuvěřitelná a schopnosti kutilů nevyčerpatelné. Podívejme se, jak si topit kompostem.
Kompost je skrumáž biologických zbytků (mrtvé rostliny a živočichové), které rády požírají mikroorganismy. Ty potřebují určité podmínky, aby prospívaly, množily se a tím rozkládaly obsah kompostu na humus. Mikroorganismy v kompostu svojí činností produkují velké množství tepelné energie. Tu se pokusíme využít.
Správně založený kompost je schopný udržet si teplotu 50 až 65°C, jiné zdroje hovoří až o 70°C. To je perfektní teplota pro teplou užitkovou vodu (TUV). Dokonce i v zimě je kompost schopný tuto teplotu udržet.
Jak na to
Při zakládání kompostu se do vnitřní části stočí hadice, nebo složí potrubí, kterým bude protékat voda k ohřevu. Můžeme stočit hadici do jednoduché ploché spirály, nebo vytvořit stoupající závit, vytvořit rošt z trubek Spirála se postupně obsype kompostem.
Je třeba si uvědomit, že hadice, potrubí zabudované v kompostu funguje jako akumulační nádrž teplé vody. Takže nejde o průtokové ohřívání. Voda se tak musí v kompostem zasypané hadici zdržet dostatečně dlouho, aby akumulovala teplo.
Z průřezu hadice a délky se snadno spočítá objem ohřívané vody, tedy jak velký zásobník teplé vody jste si vytvořili. Teplá voda se drží v nejvýše položené části hadice, proto by zde měl být výtok ohřáté vody a naopak ve spodní části nátok studené.
Zajímavým řešením je zakomponovaný vnitřek starého boileru, nebo jakékoli vodotěsné kovové nádoby, samozřejmě zbavené vnější izolace. Kov výborně vede teplo. Zároveň hrozí jen minimální riziko poškození nádrže, což u hadice může být problém. Kompost bude nutné jednou rozebrat a opětovně zahrnout nový.
Získejte představu o teplotách a to jak užitkové vody, také kompostu. Proto, pokud máte možnost, měřte průběžně obě teploty. Teplota kompostu klesající pod 40°C je jasným znamením, že nastupuje jiná skupina organismů a teplota od tohoto okamžiku postupně klesne ke 20°C. Další dva měsíce by měl kompost ještě dozrávat, než jej vyklopíte pod stromy.
Plusy
- Kompostujete a ještě vyhříváte vodu, dvě funkce v jedné kupě
- Konečně se začnete více starat o kompost
- Kromě spotřeby elektrické energie na oběhové čerpadlo a energie lidské práce, žádná další spotřeba
Rizika a omezení
- Vyšší teplota kompostu je relativně krátkou dobu, vzhledem k tomu, že kompost by měl dozrávat až 1 ro
- Propražení hadice nástrojem na přehazování kompostu
- Nahodilá kontaminace vody netěsností v hadici, v potrubí
- Poměrně velký objem kompostu, který ne každá zahrádka dozásobí bioodpadem
- Potřeba většího prostoru pro kompostování
- Pokud řešením hrozí kontaminace, s teplou vodou by se mělo nakládat jako s nepitnou
Shrnutí
Zajímavá možnost dvojího využití kompostu. Vidím riziko v porušení hadice, protože každý, kdo přehazoval kompost, potvrdí, že vidle, lopata a rýč nejsou zrovna nástroje pro chirurgické řezy. Proto se mi varianta se zahrabaným bojlerem, kovovou nádobou a pořádným přívodním potrubím jeví příhodnější.
Fáze, kdy je kompost tepelně aktivní, je krátká. Je možné, že lze tento časový úsek prodloužit. Přidáním další dávky čerstvě posekané trávy se opětovně v části kompostu vytvoří vhodné podmínky pro zvýšenou aktivitu mikroorganismů, takže teplota v této části bude stoupat.
Problém nastane v zimním období, kdy přeci jen odpadu ze zahrady není tolik. Na druhou stranu by voda ani v zimě neměla zamrzat, protože vnitřní teplota kompostu nebude klesat pod 20°C.
Tato kniha by mohla odpovědět na otázky kolem vytápění komposetm. Je k dostání i v ČR, bohužel, jen v angličtině.
Compost-powered water heater, autor: Gaelan Brown