Kompostový ohřívač vody

Všechno se rozkládá! Proč bychom si neohřáli trochu vody.

Každý zkušený zahrádkář má na zahradě kompost, kam ukládá rostlinné přebytky ze zahrady. Kromě kvalitního humusu však můžeme z kompostu získat i tepelnou energii. Genialita přírody je neuvěřitelná a schopnosti kutilů nevyčerpatelné. Podívejme se, jak si topit kompostem.

Kompost je skrumáž biologických zbytků (mrtvé rostliny a živočichové), které rády požírají mikroorganismy. Ty potřebují určité podmínky, aby prospívaly, množily se a tím rozkládaly obsah kompostu na humus. Mikroorganismy v kompostu svojí činností produkují velké množství tepelné energie. Tu se pokusíme využít.

Správně založený kompost je schopný udržet si teplotu 50 až 65°C, jiné zdroje hovoří až o 70°C. To je perfektní teplota pro teplou užitkovou vodu (TUV). Dokonce i v zimě je kompost schopný tuto teplotu udržet.

Rozvrstvení teplot v kompostu
Jak na to

Při zakládání kompostu se do vnitřní části stočí hadice, nebo složí potrubí, kterým bude protékat voda k ohřevu. Můžeme stočit hadici do jednoduché ploché spirály, nebo vytvořit stoupající závit, vytvořit rošt z trubek Spirála se postupně obsype kompostem.

Je třeba si uvědomit, že hadice, potrubí zabudované v kompostu funguje jako akumulační nádrž teplé vody. Takže nejde o průtokové ohřívání. Voda se tak musí v kompostem zasypané hadici zdržet dostatečně dlouho, aby akumulovala teplo. 

Z průřezu hadice a délky se snadno spočítá objem ohřívané vody, tedy jak velký zásobník teplé vody jste si vytvořili. Teplá voda se drží v nejvýše položené části hadice, proto by zde měl být výtok ohřáté vody a naopak ve spodní části nátok studené.

Princip odpařovacího chladiče s oběhovým čerpadlem

Zajímavým řešením je zakomponovaný vnitřek starého boileru, nebo jakékoli vodotěsné kovové nádoby, samozřejmě zbavené vnější izolace. Kov výborně vede teplo. Zároveň hrozí jen minimální riziko poškození nádrže, což u hadice může být problém. Kompost bude nutné jednou rozebrat a opětovně zahrnout nový. 

Získejte představu o teplotách a to jak užitkové vody, také kompostu. Proto, pokud máte možnost, měřte průběžně obě teploty. Teplota kompostu klesající pod 40°C je jasným znamením, že nastupuje jiná skupina organismů a teplota od tohoto okamžiku postupně klesne ke 20°C. Další dva měsíce by měl kompost ještě dozrávat, než jej vyklopíte pod stromy.

Plusy

  • Kompostujete a ještě vyhříváte vodu, dvě funkce v jedné kupě
  • Konečně se začnete více starat o kompost
  • Kromě spotřeby elektrické energie na oběhové čerpadlo a energie lidské práce, žádná další spotřeba

Rizika a omezení

  • Vyšší teplota kompostu je relativně krátkou dobu, vzhledem k tomu, že kompost by měl dozrávat až 1 ro
  • Propražení hadice nástrojem na přehazování kompostu
  • Nahodilá kontaminace vody netěsností v hadici, v potrubí
  • Poměrně velký objem kompostu, který ne každá zahrádka dozásobí bioodpadem
  • Potřeba většího prostoru pro kompostování
  • Pokud řešením hrozí kontaminace, s teplou vodou by se mělo nakládat jako s nepitnou
Shrnutí

Zajímavá možnost dvojího využití kompostu. Vidím riziko v porušení hadice, protože každý, kdo přehazoval kompost, potvrdí, že vidle, lopata a rýč nejsou zrovna nástroje pro chirurgické řezy. Proto se mi varianta se zahrabaným bojlerem, kovovou nádobou a pořádným přívodním potrubím jeví příhodnější.

Fáze, kdy je kompost tepelně aktivní, je krátká. Je možné, že lze tento časový úsek prodloužit. Přidáním další dávky čerstvě posekané trávy se opětovně v části kompostu vytvoří vhodné podmínky pro zvýšenou aktivitu mikroorganismů, takže teplota v této části bude stoupat. 

Problém nastane v zimním období, kdy přeci jen odpadu ze zahrady není tolik. Na druhou stranu by voda ani v zimě neměla zamrzat, protože vnitřní teplota kompostu nebude klesat pod 20°C. 

 

Tato kniha by mohla odpovědět na otázky kolem vytápění komposetm. Je k dostání i v ČR, bohužel, jen v angličtině.

Compost-powered water heater, autor: Gaelan Brown

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..