Solární komín

Proč by Slunce nemohlo chladit?

Využití komínu k větrání není rozhodně novinkou. Použití komínu k chlazení je už celkem zajímavý počin. Solární komín zvyšuje energií ze Slunce tah komínu. 

Princip

Využívá komínový efekt, kdy ve vertikálně orientované dutině (komínu) vzniká rozdíl mezi spodní a horní teplotou. Teplý vzduch stoupá vzhůru (je lehčí). Čím větší je rozdíl teplot uvnitř komínu a vně komínu, tím vyšší je tah komínu. Tah je rozdíl tlaku mezi vnitřkem komínu a vnějším okolí komínu. Aby tedy bylo možné komínový efekt použít pro větrání a chlazení v letním období, je nutné zajistit vyšší teplotu ve vnitřní horní části komínu oproti teplotě okolí.

Proto je solární komín ve své nadstřešní části opatřený solárním ohřívačem vzduchu ideálně orientovaným na jih, který přemění sluneční záření na sálající teplo a tím zvyšuje teplotu uvnitř komínu. A jak již bylo zmíněno, čím větší rozdíl vnitřní části komínu oproti venkovní teplotě, tím bude vyšší tah komínu.

Samotný solární ohřívač může mít mnoho podob. V základu jde o krabici s izolovanými stěnami (aby teplo neunikalo stěnami ohřívače). Čelní strana krabice otevřená ke Slunci, je ze skla. Uvnitř krabice se nachází absorbér, což může být jakýkoli materiál, který se zahřeje slunečními paprsky a má schopnost pohltit teplo a sálat absorbované teplo do okolí. Zatím vyhrávají kovy natřené černou barvou. Na spodní straně ohřívače je vstup vzduchu z ochlazované místnosti a na horní straně je výstup ohřátého vzduchu.

Pro účely chlazení v místnosti je nutné zajistit přísun chladnějšího vzduchu do místnosti. Pokud mluvíme o pasivním chlazení (nevyrábím chlad zařízením, který spotřebovává elektrickou energii), lze toho dosáhnout nasáváním chladnějšího vzduchu ze severní strany domu. Na jižní straně poté musí být umístěný solární ohřívač komínu.

princip solárního komínu přisazeného na stěně
princip solárního komínu přisazeného na střeše
Detail komínu

Plusy

  • žádná spotřeba energie
  • bezúdržbové, až na čištění zašpiněného skla ohřívače 

Rizika

  • vysoká teplota solárního ohřívače, která by mohla způsobit problémy například krytině střechy
  • špatně navržené dimenze solárního komínu mohou znamenat nízkou účinnost
  • víření prachu, ale to přináší jakákoli cirkulace
Využití

Systémy se zatím uplatňují především při stavbě nových objektů. V tomto případě se už v dokumentaci počítá se stavbou správně dimenzovaného komínu. Objevily se pokusy využít nepoužívané komínové sopouchy, nebo pomocí komínových systémů vytvořit nový komín vně či uvnitř budovy.

1 thought on “Solární komín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..