Větrem poháněný ohřev vířivými proudy

Název odkazuje na větrnou turbínu otáčející permanentním magnetem uloženém v dutém válci naplněném tekutinou, kterou se tímto způsobem snažíme zahřát. Celé kouzlo spočívá na vířivých proudech, taktéž uváděných jako Foucaultův proud.

Vířivý proud je elektrický proud měnící se na magnetický indukční tok ve vodiči. Průchodem proudu vodičem vznikají tepelné ztráty. Tyto ztráty jsou běžně chápané jako nežádoucí ztráty na vedení a je snahou jim všemožně zabránit. Následující zařízení se naopak pokouší tyto tepelné ztráty zužitkovat a ohřívat jimi topné médium.

Stejně jako v případě Tepelného generátoru poháněného větrnou turbínou na principu Jouleova stroje viz článek: tepelný generátor poháněný větrnou turbínou… , je za objevení vztahu mezi elektrickou energií a teplem zodpovědný anglický fyzik James Prescott Joule. Seznal, že množství tepla vyvinutého za sekundu ve vodiči, kterým protéká elektrický proud, je přímo úměrný čtverci proudu a elektrického odporu vodiče.

Popis zařízení

Tento tepelný generátor ne náhodou připomíná elektrický generátor, ale namísto generování elektřiny se zaměřuje na využití tepelných ztrát. Připojením osy generátoru na větrnou turbínu zařízení mění větrnou energii na elektromagnetickou a tou ohřívá tekutinu.

Tento tepelný generátor ne náhodou připomíná elektrický generátor, ale namísto generování elektřiny se zaměřuje na využití tepelných ztrát. Připojením osy generátoru na větrnou turbínu zařízení mění větrnou energii na elektromagnetickou a tou ohřívá tekutinu.

Generátor s jediným magnetem rotujícím uvnitř prstence
Generátor se sadou magnetů rotujících uvnitř prstence

Válcový prstenec s dutým vnitřkem je vyrobený z elektricky vodivého kovového materiálu. V jeho vnitřku koluje topná voda. Uvnitř válcového prstence je osově umístěný permanentní magnet, to v případě nejjednodušší konstrukce. 

 

Jelikož je tepelný výkon zařízení přímo závislý na frekvenci, tedy změny orientace magnetu sever-jih-sever-jih…, je výhodné použít velké množství magnetů umístněných na vnější straně rotujícího vnitřku. Z toho vyplývá, že s větším průměrem zařízení je možné umístit na osu vyšší počet magnetů a tak snížit potřebnou rotační rychlost středu. To zjednodušuje využití větrné turbíny bez nutnosti převodování na vyšší rychlost otáčení. Tím se rozšiřuje počet použitelných větrných turbín i na nízkootáčkové.

Dnes je možné zhotovit zařízení z neodymových magnetů s vysokou přídržnou sílou. To s sebou přináší podstatné zmenšení zařízení. Široký sortiment tvarů a velikostí neodymových magnetů poté rozšiřuje prostor pro roztodivná konstrukční řešení. 

Čím přesnější bude výroba jednotlivých komponent, tím se sníží mezera mezi permanentními magnety a prstencem a zvroste efektivita zařízení. Což, samozřejmě, klade vysoké nároky na zpracování.

Zdroje

Ukázky ohřívátka "udělej si sám" demonstrující potenciál ohřívání vířivými proudy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..