Parabolický sluneční vařič

Skládací parabola s listy rozkládající se jako okvětní lístky kopretiny. Nebo také futuristická trubka s odrazovou plochou, do které vložíte syrové maso a vytáhnete hotový steak. Takové jsou podoby Slunečního, nebo také solárního vařiče.

Sluneční vařič se stal levnou možností ohřívání, vaření a pečení, případně pasterizace vody především v rozvojových zemích, protože zařízení je možné postavit svépomocí dokonce i ze starého šrotu. Nespotřebovává žádné palivo a pokud máte jistotu, že alespoň na dvě, tři hodiny denně vysvitne Slunce, budete mít denně vařené jídlo a vodu bez patogenů. V oblastech, kde je náročné, nebo jakkoli nevýhodné zavádět elektřinu a je devastující vařit na místním dřevu, sušených výkalech, trávě a čemkoli, co je možné spálit, je solární vařič požehnáním pro lidi i přírodu

Solární vařič dorazil i do průmyslově vyspělých zemí a stal se piknikovou kratochvílí. Nabídka solárních grilů a cestovních trub se rozšiřuje i pro český trh.

Principem lze solární vařiče rozdělit na přímé a nepřímé ohřívání. Přímé mají soustředné ohnisko v bodě, kde je umístěna nádoba na vaření, pečení. Nepřímé mají v ohnisku umístěný tepelný obsorbér s tekutinou, která po zahřání dopravuje teplo k prostoru pro ohřev potravin.

Rozdílné tvary odrazné plochy

Podle tvaru odrazné plochy se nejčastěji setkáváme s následujícími principy:

  • parabolický tvar (kruhový, čtvercový, obdélníkový…) soustřeďující paprsky do jediného bodu

  • parabolický tvar soustřeďující paprsky do linie

  • několik plochých odrazových ploch nasměrovaných do jediného bodu, nebo linie.

Princip

Na odrazovou plochu opatřenou reflexním materiálem, nebo nátěrem schopným odrážet sluneční paprsky, dopadá sluneční záření. Parabolický tvar, případně soustava rovných ploch sluneční paprsky směřuje do jednoho středu, kde je umístěna buď nádoba pro ohřev, plotýnka, nebo uzavřená trubka sloužící pro jako pečící trouba. V případě nepřímého ohřevu je ve středu umístěná nádržka ohřevu topného média.

 

Energie Slunce se tak z reflexní plochy soustřeďuje na malém prostoru – ohnisku, určeném pro ohřev. Největším tajemstvím je ideální tvar odrazové plochy. Výborně se uplatňuje tvar parabolické antény. Proto je také možné často vidět bizarní svařence trubek se starou satelitní parabolou, které má místo přijímače plotýnku na vaření.

Ovšem, není možné jen namířit sluneční vařič na Slunce a myslet si, že bude vařeno. Zařízení je nutné směřovat kolmo na sluneční paprsky, protože jinak se ohnisko ocitne mimo prostor pro vaření. Proto je nutné občas mírně změnit směřování solárního vařiče.

Výhody

  • Energie úplně zadarmo a pokud je opravdu slunečný den, klidně zvládnete oběd i s odpoledním čajem

  • výborná zábava při solární grilovačce, jen se grilovačka nesmí přehoupnout po západu Slunce

Rizika

  • když na obloze začnou defilovat mraky, nebo se dokonce rozprší, nedovaříte

Závěr

Kdo chce zkusit chuť pokrmů připravovaných na slunečních paprscích, musí rozhodně toto zařízení vyzkoušet. Pro nás, možná, výborný zdroj zábavy, je v mnoha zemích jednou z mála možností, jak si připravit poživatelné jídlo a pitelnou vodu.

Osobně odhaduji, že v naších končinách čeká tato úžasná zařízení světlá budoucnost ať už ve formě módního grilovacího výstřelku, nebo dokonce nového stylu chalupaření a kempování. Uvidíme. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..