Sokratův sluneční dům

Již staří Řekové nechtěli ve svých obydlích v zimně mrznout a v létě se vařit. Proto vymýšleli řešení na svoji dobu velmi pokroková. V současnosti se mnoho architektů obrací ke starověkým pilířům stavebnictví a jejich stavby opětovně respektují přírodní principy.

Sokratův dům je ukázkou chytrého zacházení se sluneční energií „pouhým“ tvarem a orientací domu ke Slunci.

Zvykli jsme si stavět domy tak nějak bez přihlédnutí k širšímu okolí a bez snahy využití energie, která je všude kolem nás. Zdroj tepla nám zajišťují rozličné energetické zdroje i chlad vyrábíme z externích zdrojů…

Sokratův dům vychází ze zcela jiného konceptu, kdy se dům téměř bezpodmínečně podřizuje „putování“ Slunce po obloze jakožto zdroji tepla.

Sokratův dům svým tvarem, dispozicí a orientací na světové strany respektuje měnící se pozici Slunce během celého roku a snaží se maximálně využít energii Slunce k vyhřívání obytných místnosti v chladných měsících. V letních měsících naopak brání přehřívání interiéru domu spolu s cirkulací vzduchu v obytných prostorách.

letní období: tvar domu zabraňuje pronikání slunečních paprsků do interiéru
zimní období: paprsky níže položeného zimního Slunce pronikají hlouběji do interiéru domu, ohřívají interiér a podlaha slouží jako akumulátor tepla.
Popis

Dům sám vypadá poněkud netypicky svým lichoběžníkovým půdorysem a též bokorysem. Dům je přísně orientován širší otevřenou a zvýšenou, případně širší a vyšší prosklenou stěnou na jih. 

To v zimních měsících umožní průnik paprsků Slunce nacházející se nízko nad horizontem do interiéru domu. Podlaha domu zároveň funguje coby akumulátor tepla, který ukládá tepelnou energii, jenž posléze vyzařuje do místnosti (takové starodávné podlahové vytápění).

V létě pak přesah a úhel střechy zajistí dostatečné stínění vysoko položeného Slunce. Zároveň je dům provětrávaný chladnějším vzduchem ze severní strany domu.

Půdorys domu s naznačenou cestou Slunce během dne

Půdorysné zužování domu směrem k severu reflektuje průchod Slunce od východu na západ. V letních měsících Slunce vychází dříve a zapadá později a kolmo postavené boční stěny běžně přispívají k přehřívání interiéru, čemuž se Sokratův dům snaží vyhnout právě zúžením západní a východní strany domu směrem k severu

Širší jižní stěna v zimě efektivněji vyhřeje užší místnosti umístěné v severní části domu.

Závěr

Pro každou zeměpisnou šířku je nutné propočítat optimální sklon střechy a její přesah zastínění na jižní straně. Důvodem je měnící se úhel dopadajících slunečních paprsků na zemský povrch, který se mění podle toho, jak daleko na sever od rovníku se nachází uvažovaná lokalita stavby. Platí pro severní polokouli.

Proto není dobré vzít návrh stavby například pro středozemní oblasti a aplikovat ho u nás. Sníží se tím efektivita řešení.

Zdroje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..